Michaela Vítová
26.4.2019

Nejen to se dozvěděli žáci oboru Veřejná správa, kteří se v úterý 23. dubna zúčastnili návštěvy Krajského ředitelství Policie české republiky v Pardubicích. Během exkurze žáky provázel kapitán Mgr. Jiří Tesař pověřený koordinátor prevence, který žáky seznámil nejen s podmínkami nástupu k Policii České republiky, ale také například s tím, jak funguje Krajské ředitelství Policie ČR.

Žáci měli možnost navštívit postupně Operační středisko, Oddělení obecné kriminality a Oddělení kriminalistické techniky. V Operačním středisku se žákům věnoval plukovník Mgr. Josef Fridrich. Mimo jiné měli žáci možnost nahlédnout do místnosti, kde se přijímají hovory z tísňové linky. Poté se žáci přesunuli na Oddělení obecné kriminality. Plukovník Mgr. Milan Šimek žákům vyprávěl, jak probíhá výslech se všemi náležitostmi a ukázal jim výslechovou místnost určenou speciálně pro výslechy dětí. Posledním místem, které žáci navštívili, bylo Oddělení kriminalistické techniky, které vede podporučík Zdeněk Laboš. Ten žákům vysvětlil, v čem spočívá práce policejního technika, jaké druhy stop se na místě činu sbírají a mnoho dalších zajímavých věcí. Nakonec je provedl do laboratoří, kde se stopy zpracovávají, upravují a balí, než se pošlou na analýzu do Kriminologického ústavu.

Všem čtyřem pánům, kteří se žákům věnovali, patří velký dík. Podle reakcí našich žáků to byla jedna z nejzajímavějších exkurzí, které absolvovali.